Pojam ozbiljne veze je prilično diskutabilan ali ga možemo uopšteno definisati kao vezu koja je ustaljena, stabilna i utvrđena međusobnim poverenjem partnera. Pogrešno je uvreženo mišljenje da se iz ozbiljne veze mora stupiti u brak ili osnovati porodica i iz tog razloga, kao i zbog straha od vezivanja za jednu osobu, straha od odgovornosti i straha da ne budu povređeni, mnogi pojedinci, naročito mlađe generacije "beže" od takve veze.
Neko ko je u prošlosti bio povređen zbog raskida sa voljenom osobom, ne želeći da mu se to ponovi, često izbegava emotivno vezivanje sa partnerima.
Drugi čest razlog za izbegavanje ovakve veze je okruženje u kome je ta osoba kao dete odrastalo. Deca koja su odrastala među roditeljima koji se vole, razgovaraju i međusobno razumeju često će poželeti da i oni sami budu u takvoj vezi sa osobom koju će voleti i poštovati. S'druge strane deca razvedenih roditelja često nemaju takvo iskustvo.
Još jedan razlog za izbegavanje veze je osećaj slobode ukoliko ne moraju da čine kompromise sa partnerom i nemaju nikakvu odgovornost prema toj osobi. Neke osobe jednostavno više vole da često menjaju partnere i samim tim ne mogu da opstanu u vezi. Njihov prioritet u životu svakako nije osnivanje porodice i život sa jednim partnerom. Razloga ima puno i svaki je individualan.
Osobe koje ne žele da se vezivaju obično ne otkrivaju previše o sebi i dele stvari na "lične" i one koje Vam mogu reći. Često izbegavaju razgovor i jedino je seks ono što održava vašu vezu. Ne upoznaje Vas sa svojim prijateljima ili rodbinom. Stavlja Vas u drugi plan kada je društvo u pitanju. Često je nezainteresovan/a za ono što pričate i smatra da ne morate baš svaki dan da se čujete. Ukoliko je takva osoba pored Vas razmislite da li je vreme da promenite partnera ukoliko želite ozbiljnu vezu.